Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Porady ekspertów

Porady ekspertów

Pytanie do eksperta: jak zbudować sufit podwieszany bez obciążania drewnianego stropu?


Proszę o poradę, jaki zastosować sufit, aby spełnił następujące warunki: mam strop drewniany, do którego konstruktor nie chce już nic podwieszać. Wymiary pomieszczeń (jest to cały kompleks mieszkalny) to 3,80 m na 9,00 m. Wymagana klasa odporności ogniowej REI 60. Proszę ewentualnie o alternatywne rozwiązanie z podwieszeniem do belek drewnianych, z opisem obciążenia sufitu.

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Proponuję rozwiązanie z sufitem bezwieszakowym, którego konstrukcja opiera sie na podwojonych profilach UA 100, w rozstawie 40 cm. Okładzina z trzech płyt GKF, czyli 3 x12,5 mm. Profile UA 100 skręcone ze sobą środnikami, w kształt dwuteownika, mocowane do ścian nośnych budynku za pomocą łączników kątowych (drzwiowych) do UA 100.

To rozwiązanie nie obciąży stropu, tylko ściany. Ciężar 1 metra kwadratowego sufitu wynosi około 45 kg.

Tego typu sufitu nie mamy w zeszycie technicznym D131 (sufity przęsłowe - bezwieszakowe). Podobne rozwiązanie jest przedstawione w zeszycie K 375 (”pomieszczenie w pomieszczeniu”).

W przypadku rozwiązania alternatywnego, czyli standardowy sufit podwieszany z okładziną 3x GKF 12,5 mm, potrzebuję informacji o maksymalnym rozstawie belek, do których ewentualnie można mocować wieszaki.

 

Pytania do eksperta: Sufity podwieszane z płyt Danoline - w jaki sposób poprawiają akustykę pomieszczenia?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Jak perforacja płyt Danoline wpływa na poprawę warunków akustycznych?

Zamontowanie w dowolnym pomieszczeniu perforowanych płyt Danoline powoduje najprościej rzecz ujmując zlikwidowanie pogłosu w pomieszczeniu czyli brak tzw. echa. Dzieje w się to w dwojaki sposób. Po pierwsze - perforacja ma za zadanie absorpcję dźwiękowych fal akustycznych, po drugie - perforacja fale te dodatkowo rozprasza. Dla porównania weźmy wodę.

Jeżeli lejemy wodę z węża pod dużym ciśnieniem na betonowe, twarde podłoże, to wiadomo, że woda będzie się odbijać i ochlapie wszystko wokół, natomiast jeżeli znów pod dużym ciśnieniem lejemy wodę np. na kratkę ściekową, to ta sama woda w dużej części przez kratkę przeniknie, a podczas przenikania również częściowo rozproszy się. Tak samo jest z dźwiękiem.

Jak odpowiednio dobierać perforacje?

Rodzaj użytej perforacji głównie zależy od gustu użytkownika. Ma on do wyboru perforacje okrągłe, kwadratowe (duże i małe) oraz owalne. Oczywiście rodzaj wybranej perforacji ma wpływ na ilość pochłanianego dźwięku, ale na poziomie użytkowania różnice te są praktycznie nieodczuwalne, ponieważ nie należy zapominać, że duże znaczenie akustyczne w pomieszczeniach mają również meble, dywany, sprzęty domowe. Wszystkie te elementy również doskonale pochłaniają i rozpraszają dźwięk.

Znaczenie przy doborze perforacji ma natomiast powierzchnia, która będzie wyposażona w płyty Danoline. Odpowiedni dobór różnych wzorów paneli może jej nadać indywidualny, niepowtarzalny charakter (zobacz prezentacje wnętrz). Generalnie należy przyjąć, że płyty perforowane montować należy na sufitach oraz na części powierzchni ściennych.

 

Pytania do eksperta: sufity podwieszane - z czego są zrobione płyty Danoline i czy można je malować?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Czym są okładziny akustyczne Danoline?

Okładziny akustyczne Danoline to perforowane płyty gipsowo-kartonowe o przeróżnych wymiarach, od 600×600mm, poprzez 1200×2400mm aż do wymiarów 900×2700mm, montowane zarówno do sufitów, skosów i jak przegród ściennych. Ich zasada działania jest taka sama jak sufitów modułowych. Jedyna różnica polega na sposobie montażu (w tym wypadku do profili typu CD60), który umożliwia mocowanie okładzin na wszystkich rodzajach przegród czyniąc z nich nie tylko czynnik akustyczny, ale również dekoracyjny.

Czy sufity Danoline można malować?

Zarówno sufity jak i okładziny akustyczne Danoline można malować na dowolne kolory. Należy mieć jedynie świadomość, że farba musi być dość gęsta by nie wnikała w otwory w płycie, a wałek musi mieć krótkie włosie. Po pomalowaniu szczególnie widoczne pozostają otwory w płytach, które pozostają w kolorze białym – może być to dodatkowy element dekoracyjny.

 

Pytania do eksperta: sufit podwieszany - jak układać i spoinować płyty gipsowe?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Jakie szczeliny należy zostawić przy montażu płyt k-g na podwieszanym suficie między krótszymi bokami płyt i w jaki sposób je spoinować, żeby nie pękały?

Przy montażu sufitu podwieszanego należy pamiętać, aby krawędzie poprzeczne płyty były łączone na profilach CD. Najwygodniej stosować płytę Knauf o długości 2000 mm, która ma firmowo sfazowane i zagruntowane te krawędzie. Płyty łączymy na styk, bez żadnych szczelin.

Następnie wykonujemy klejenie płyt za pomocą masy Uniflott lub Fugenfüller Leicht, zbrojąc połączenie taśmą z włókna szklanego.

W jakim kierunku układać płyty GKF na suficie (wzdłuż profili głównych)?

W sufitach GK montaż płyt odbywa się w poprzek profili nośnych (profile do których przykręcamy płyty). Należy pamiętać, aby łączenie krawędzi poprzecznych płyty były łączone na profilach CD.

 

Pytania do eksperta: Jak zrobić sufit podwieszany z giętej płyty gipsowej?

Chciałbym zrobić łukowe sklepienie z płyt gipsowych. Jakiego rodzaju profili powinienem użyć i jak je zamocować do betonowego stropu oraz ścian?

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Do sufitów łukowych używamy giętych profili CD 60/27. Minimalny promień gięcia dla profili wklęsłych wynosi 500 mm, dla profili wypukłych 1000 mm. Profile mocowane są do stropu za pomocą wieszaków bezpośrednich lub wieszaków noniuszowych.

 

Co ile centymetrów powinienem przykręcić do profili sufit podwieszany wykonany z giętej płyty gipsowej?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Płyty przykręcamy do profili wkrętami o długości zapewniającej co najmniej 10 mm głębokości wkręcenia w profil w rozstawie maksymalnie co 170 mm.

 

Czy Knauf posiada w ofercie płytę gipsową, którą można giąć bez moczenia?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Wszystkie płyty mogą być gięte na sucho, jednak wtedy promień gięcia jest zdecydowanie większy niż na mokro.


Czy to prawda, że do gięcia bardziej nadaje się płyta ognioochronna (czerwona) Knaufa niż pozostałe rodzaje płyt (szara i zielona)?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Płyta ogniochronna z uwagi na zbrojenie włóknem szklanym jest produktem, który szczególnie podczas gięcia na sucho zachowuję się w sposób mniej elasycznym, jednak z drugiej strony jest mniej narażona na spękania. W przypadku gięcia na mokro problem mniejszej elastyczności praktycznie nie występuje.

 

Czy to prawda, że łukowe sufity z giętej płyty gipsowej pogarszają akustykę pomieszczenia?


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Nie można powiedzieć iż sufitu łukowe pogarszają czy polepszają akustykę pomieszczenia - na pewno działają inaczej niż sufity płaskie, z uwagi na inne kąty odbicia dźwięku.

 

Pytanie do eksperta: Kiedy warto zastosować płytę Danoline na suficie podwieszanym?Marek z Iławy: Mam pytanie dotyczące płyt gipsowych Danoline - co to za materiał, czym się różni od innych płyt, jakie może mieć zastosowania?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Płyty Danoline to rozwiązanie, które może być zastosowane wszędzie tam, gdzie architekt zaprojektował sufit rastrowy czy też modułowy, czyli sufit którego konstrukcja tworzy prostokątną siatkę. Ważny jest efekt wizualny.

Mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju podziałem powierzchni, natomiast w sufitach z płyt gipsowo-kartonowych powierzchni jest ciągła – nie ma żadnego modułu gdyż styki płyt są zaszpachlowane. Pola siatki sufitu modułowego wypełniane są kwadratowymi bądź prostokątnymi płytami gipsowymi Knauf Danoline o wymiarach np. 60 x 60 cm. Konstrukcja może być od dołu widoczna, częściowo widoczna lub ukryta.

W przeciwieństwie do sufitów z płyt gipsowo-kartonowych płyty Knauf Danoline nie są mocowane wkrętami do konstrukcji sufitu, co umożliwia łatwy dostęp do przestrzeni pomiędzy sufitem a stropem.

 

 

Mam sufit trzcinowo-gipsowy, lekkie nierówności, dom z lat 30tych XX w. Wykonawca zaproponował, żeby go wyrównywać „Rotband-em”. Ja „nie siedzę” w gipsach, ale uważam, że to niedobry pomysł – spadnie razem z farbą i wtedy pociągnie za sobą resztę (bo ma dużą przyczepność) – tzw. „gipsdekę” i wtedy dopiero będę miał problem – gołe trzciny.

Proszę uprzejmie o rzetelną poradę, za którą z góry dziękuję.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Trudno w tej sytuacji o rzetelny dobór rozwiązania. Wiele zależy od wielkości nierówności, które chce Pan wyrównać, nierówności do 3 mm można wyrównać gładzią gipsową Knauf Uniglatt, która nie będzie stanowiła dużego obciążenia dla istniejących warstw (około 5 kg / m2). W przypadku konieczności wyrównania większych nierówności faktycznie zastosowanie miał by tynk o wysokiej przyczepności Knauf Rotband, oczywiście pod warunkiem, że podłoże posiada odpowiednią nośność. W tym wypadku należało by przeprowadzić badania przyczepności istniejącego podłoża.

 

 

 

Czy są jakieś zasady przy projektowaniu wysokości montażu sufitu g/k ?

Chodzi mi o wysokość minimalną i maksymalną, zarówno przy mocowaniu profili

bezp. do sufitu jak też przy wykorzystaniu różnych podczepów. Czy mogę

zaprojektować sobie na jednej powierzchni uskoki np. jeden 10, drugi 8 lub 4 cm ?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Minimalną wysokość sufitu może Pan osiągnąć, stosując mocowanie konstrukcji za pomącą wieszaków bezpośrednich. W tym przypadku wysokość sufitu można ograniczyć tylko do wysokości konstrukcji i okładziny. Duże wysokości podwieszenia można otrzymać, stosując wieszaki noniuszowe oraz przedłużenia (3 m) wieszaków noniuszowych. W takim przypadku zawsze należy sprawdzać ciężar takiego sufitu oraz klasę obciążeń. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu, gdyż przy dużych jej wahaniach sufit może "pracować".

 

 

 

Ponieważ w przeglądniętych przeze mnie stronach internetowych nie ma informacji na temat montażu łącznika krzyżowego w sufitach podwieszanych, a opinie wykonawców są różne, proszę o odpowiedź, czy łącznik krzyżowy powinien być przykręcony blachowkrętem do profila nośnego czy też powinien być tylko luźno założony na profil nośny, a do niego podczepiony profil główny. Pytanie to nasuwa mi się z powodu budowy łącznika krzyżowego, gdzie na bocznej ściance występują potrójne otwory do przykręcenia, powodujące trwałe mocowanie z profilem nośnym, co wg mnie sprzecznym jest z umieszczeniem dwóch blaszek sprężynujących w jego górnej części.


Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Połączenie profili głównych i nośnych w suficie podwieszanym jednopoziomowym za pomocą łącznika krzyżowego nie wymaga skręcania profili z łącznikiem za pomocą blachowkrętów. W zupełności wystarcza połączenie za pomocą zaczepów na łącznikach krzyżowych.

 

 

Jak zabudować sufit, który jest wykonany z betonu? Dotychczas wykonywałem to na stelażu metalowym, niestety pomimo to, że każda krawędź jest przykręcona do stelaża, to pojawiają się pęknięcia.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

 

Oczywiście sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych należy wykonywać na stelażu metalowym z profili CD i UD. Spękania mogą być spowodowane min. złym zaszpachlowaniem połączeń płyt, nie wykonaniem połączenia ślizgowego przy łączeniach sufitu ze ścianą czy skręcaniem profili CD z UD.

 

Czy mogę wykonać sufit podwieszany obniżony o 30 cm?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście może Pan wykonać taki sufit podwieszany, obniżony o 30 cm. Proponuję wykonanie sufitu podwieszanego D112 o konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej z profili CD60. Podwieszenie należy wykonać na wieszakach kotwowych wraz z drutem z oczkiem lub na wieszakach noniuszowych. Szczegółowe informacje na temat konstrukcji i montażu znajdzie Pan w naszej Akademii Budowania.

http://knauf.atommedia.nazwa.pl/pub/admin/uploads/sufity/sufit_podwieszany_int.pdf

 

Czy montując sufit z płyt k-g, przykręca się płyty do profili przyściennych UD, czy nie(tak jak to jest w przypadku ścianek działowych z k-g)?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Płyt g-k nie przykręcamy do profili przyściennych UD w przypadku, gdy umieszczamy w nich profile nośne CD. W przypadku, gdy profil nośny CD jest położony równolegle do profila UD płytę g-k należy przykręcić.

 

Mam dylemat: sufity podwieszane jednopoziomowo czy krzyżowo?

Wiem, że może być też sufit jednopoziomowy krzyżowy, ale chodzi mi o pojedynczy ruszt w układzie równoległym. Czy można stosować takie rozwiązania? I w jakich sytuacjach?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Wykonanie sufitu jednopoziomowego w układzie równoległym możliwe jest jedynie przy wykonywaniu zabudowy poddasza. W przypadku wykonywania normalnego sufitu podwieszanego konieczne jest wykonanie konstrukcji krzyżowej jednopoziomowej lub dwupoziomowej.

 

 

 

Mam następujące pytanie: czy profile, które normalnie montuje się 

do ściany przy robieniu sufitu podwieszanego w przypadku ścian z 

kartongipsu montuje się na płyty czy bezpośrednio do stelaża?

 

 

Profile UD należy montować do płyt g-k ścianki szkieletowej.

Poniżej przedstawiam przykładowy detal pokazujący takie rozwiązanie.

 

 detal łączenia

 

Jak przykleić płytę kartonowo-gipsową na suficie?  Czy jest taka możliwość zamiast kładzenia tynków? Sufit jest równy. Powierzchnia sufitu w salonie to 40 m2.


Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Płyt gipsowo-kartonowych nie można przyklejać na sufitach i powierzchniach ukośnych. W przypadku sufitów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego stelaża pod płyty gipsowe.

 

Zrobiłem ok.  80 m2 podwieszanego sufitu w pomieszczeniu, gdzie ma być biuro. Wszystko poszło dobrze. Wyszpachlowałem sufit na trzy razy i wyszlifowałem, świecąc przy tym lampą halogenową 500W i metalowym halogenem 150W. Wszystko było OK,   ale po malowaniu gruntem, Śnieżką i farbą akrylową Śnieżka na biało, świecąc lampami z boku widać delikatnie łączenie płyt. A gdy świecę z dołu dwoma lampami sufit jest igła! Mam pytanko! Co zrobić, żeby usunąć tę usterkę? Nadmieniam że oświetleniem będą lampy jarzeniowe.


Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Spowodowane jest to najprawdopodobniej tym, że w miejscach spoinowania zebrała się grubsza warstwa farby po pomalowaniu. W celu naprawienia proponuję przeszlifowanie powstałych zgrubień, zagruntowanie dobrym środkiem gruntującym (zalecanym przez producenta farby) oraz ponowne pomalowanie całości sufitu.

 

Chcę obłożyć ściany  g-k na profilach, a następnie wykonać sufit podwieszany z g-k.

Jaka powinna być kolejność, najpierw ściany czy sufit? Słyszałem, że ściany , ale wtedy jak sufit połączyć z tą ścianą.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście najlepiej jest wykonać najpierw ścianę, a dopiero później sufit z płyt gipsowo-kartonowych.

Spowodowane jest to przede wszystkim lepszą izolacyjnością akustyczną tak wykonanego połączenia. Połączenie tych elementów wykonujemy, kręcąc bezpośrednio do ściany profil UD60, w którym następnie umieszczamy profile nośne CD60 wg poniższego detalu.

 

Szukam porady odnośnie sufitu podwieszanego. Mieszkam w starym domu jednorodzinnym i chciałbym  obniżyć i wyprostować sufit w pokoju o wymiarach 4m x 5m. Wymyśliłem sobie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podwiesić sufit z płyt g-k, ale ciężar takiej konstrukcji, licząc średnio że 1 m kwadratowy waży około 15 kg, wyniósłby około 300 kg. Obecnie sufit mam z desek przytwierdzonych do belek. Czy jest jakaś konstrukcja, która by tak mocno nie obciążała belek?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

W przypadku, gdy nie chce Pan dodatkowo obciążać konstrukcji stropu proponuję wykonanie sufitu samonośnego Knauf D131. Sufit ten opiera się jedynie na ścianach. Konstrukcja sufitu składa się ze zdwojonych profili 2xCW100 Knauf w rozstawie maksymalnym, co 50 cm. Okładzinę stanowi jedna warstwa płyt gipsowo-kartonowych Knauf 12,5 mm. W załączeniu przesyłam Panu szczegóły wykonania takiego sufitu.

 

 

 

Jak wykonać obniżenie sufitu poprzez dodanie do niego kolejnego poziomu

(czy też gzymsu, jak wolą niektórzy)?

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Takie elementy najwygodniej jest wykonywać z gotowych i odpowiednio przyciętych płyt gipsowo-kartonowych Knauf. Pozwalają one na łatwe wykonanie odpowiedniego obniżenia sufitu. Konstrukcja podwieszania różni się w zależności od wybranego elementu.

 

Planujemy adaptację hali na budynek biurowy i mamy pytanie dotyczące możliwości obciążenia sufity podwiesznego wełną mineralną gr. 20 cm. Sufit podwieszny z płyt  gipsowo-kartonowych na krzyżowym stelażu.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Oczywiście na suficie Knauf D112 z płyt gipsowo-kartonowych, na metalowej konstrukcji może być dodatkowo układana wełna mineralna. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie rozstawy konstrukcji (profili głównych, nośnych i wieszaków) oraz na dobór wieszaków o odpowiedniej klasie nośności. Niezbędne do tego jest wyliczenie ciężaru sufitu wraz z wełną.

 

 

Mam problem z hałasującym po nocach sąsiadem i chciałabym wyciszyć mieszkanie (sufit - bo mieszka nade mną). Chciałabym zasięgnąć porady jak najskuteczniej można to zrobić. Wyczytałam, że skuteczne jest szczelne zamknięcie wełny twardej (10 cm), a następnie nałożenie na nią płyty gipsowej. I czy jest to możliwe w lokalu o wysokości 2,5 m?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Wykonanie zaproponowanego sufitu podwieszanego może pomóc jedynie w wyciszeniu dźwięków powietrznych. Niestety w przypadku dźwięków uderzeniowych taki sufit nie poprawi izolacyjności akustycznej przegrody. Przy takiego rodzaju dźwiękach konieczne byłoby wykonanie specjalnej warstwy podłogi u sąsiada.

Wykonanie sufitu, który poprawiłby izolacyjności akustyczną stropu (przy dźwiękach powietrznych) wymaga obniżenia sufitu o ok. 15 cm (wełna musi myć szczelnie ułożona na całej powierzchni sufitu w tym płytach i konstrukcji).

 

 

Dostałem zlecenie na wykonanie sufitów w nowym domu, gdzie strop pierwszego piętra wykonany jest z drewnianych belek. Sufit nie będzie obniżany. Stąd moje pytanie, jaki typ rusztu Państwo zalecają? Preferowany jest ruszt drewniany czy stalowy?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Podkonstrukcje w sufitach podwieszanych zalecamy wykonywać z profili stalowych. Niestety ze względów dostępności dobrego gatunkowo i odpowiednio przygotowanego drewna w Polsce nie zalecamy wykonywania sufitów podwieszanych na konstrukcji drewnianej.

W swojej ofercie posiadamy jedynie profile metalowe.

 

 

 Mam sufit trzcinowo-gipsowy, lekkie nierówności, dom z lat 30tych XX w. Wykonawca zaproponował, żeby go wyrównywać „Rotband-em”. Ja „nie siedzę” w gipsach, ale uważam, że to niedobry pomysł – spadnie razem z farbą i wtedy pociągnie za sobą resztę (bo ma dużą przyczepność) – tzw. „gipsdekę” i wtedy dopiero będę miał problem – gołe trzciny.

Proszę uprzejmie o rzetelną poradę, za którą z góry dziękuję.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Trudno w tej sytuacji o rzetelny dobór rozwiązania. Wiele zależy od wielkości nierówności, które chce Pan wyrównać, nierówności do 3 mm można wyrównać gładzią gipsową Knauf Uniglatt, która nie będzie stanowiła dużego obciążenia dla istniejących warstw (około 5 kg / m2). W przypadku konieczności wyrównania większych nierówności faktycznie zastosowanie miał by tynk o wysokiej przyczepności Knauf Rotband, oczywiście pod warunkiem, że podłoże posiada odpowiednią nośność. W tym wypadku należało by przeprowadzić badania przyczepności istniejącego podłoża.

 

 

 

Czy są jakieś zasady przy projektowaniu wysokości montażu sufitu g/k ?

Chodzi mi o wysokość minimalną i maksymalną, zarówno przy mocowaniu profili

bezp. do sufitu jak też przy wykorzystaniu różnych podczepów. Czy mogę

zaprojektować sobie na jednej powierzchni uskoki np. jeden 10, drugi 8 lub 4 cm ?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Minimalną wysokość sufitu może Pan osiągnąć, stosując mocowanie konstrukcji za pomącą wieszaków bezpośrednich. W tym przypadku wysokość sufitu można ograniczyć tylko do wysokości konstrukcji i okładziny. Duże wysokości podwieszenia można otrzymać, stosując wieszaki noniuszowe oraz przedłużenia (3 m) wieszaków noniuszowych. W takim przypadku zawsze należy sprawdzać ciężar takiego sufitu oraz klasę obciążeń. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zmiany temperatury w pomieszczeniu, gdyż przy dużych jej wahaniach sufit może "pracować".

 

 

 

Ponieważ w przeglądniętych przeze mnie stronach internetowych nie ma informacji na temat montażu łącznika krzyżowego w sufitach podwieszanych, a opinie wykonawców są różne, proszę o odpowiedź, czy łącznik krzyżowy powinien być przykręcony blachowkrętem do profila nośnego czy też powinien być tylko luźno założony na profil nośny, a do niego podczepiony profil główny. Pytanie to nasuwa mi się z powodu budowy łącznika krzyżowego, gdzie na bocznej ściance występują potrójne otwory do przykręcenia, powodujące trwałe mocowanie z profilem nośnym, co wg mnie sprzecznym jest z umieszczeniem dwóch blaszek sprężynujących w jego górnej części.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Połączenie profili głównych i nośnych w suficie podwieszanym jednopoziomowym za pomocą łącznika krzyżowego nie wymaga skręcania profili z łącznikiem za pomocą blachowkrętów. W zupełności wystarcza połączenie za pomocą zaczepów na łącznikach krzyżowych.

 

 

Jak zabudować sufit, który jest wykonany z betonu? Dotychczas wykonywałem to na stelażu metalowym, niestety pomimo to, że każda krawędź jest przykręcona do stelaża, to pojawiają się pęknięcia.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

 

Oczywiście sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych należy wykonywać na stelażu metalowym z profili CD i UD. Spękania mogą być spowodowane min. złym zaszpachlowaniem połączeń płyt, nie wykonaniem połączenia ślizgowego przy łączeniach sufitu ze ścianą czy skręcaniem profili CD z UD.

 

Czy mogę wykonać sufit podwieszany obniżony o 30 cm?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście może Pan wykonać taki sufit podwieszany, obniżony o 30 cm. Proponuję wykonanie sufitu podwieszanego D112 o konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej z profili CD60. Podwieszenie należy wykonać na wieszakach kotwowych wraz z drutem z oczkiem lub na wieszakach noniuszowych. Szczegółowe informacje na temat konstrukcji i montażu znajdzie Pan w naszej Akademii Budowania.

http://knauf.atommedia.nazwa.pl/pub/admin/uploads/sufity/sufit_podwieszany_int.pdf

 

Czy montując sufit z płyt k-g, przykręca się płyty do profili przyściennych UD, czy nie(tak jak to jest w przypadku ścianek działowych z k-g)?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Płyt g-k nie przykręcamy do profili przyściennych UD w przypadku, gdy umieszczamy w nich profile nośne CD. W przypadku, gdy profil nośny CD jest położony równolegle do profila UD płytę g-k należy przykręcić. Poniżej detale obu rozwiązań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam dylemat: sufity podwieszane jednopoziomowo czy krzyżowo?

Wiem, że może być też sufit jednopoziomowy krzyżowy, ale chodzi mi o pojedynczy ruszt w układzie równoległym. Czy można stosować takie rozwiązania? I w jakich sytuacjach?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Wykonanie sufitu jednopoziomowego w układzie równoległym możliwe jest jedynie przy wykonywaniu zabudowy poddasza. W przypadku wykonywania normalnego sufitu podwieszanego konieczne jest wykonanie konstrukcji krzyżowej jednopoziomowej lub dwupoziomowej.

 

 

 

Mam następujące pytanie: czy profile, które normalnie montuje się 

do ściany przy robieniu sufitu podwieszanego w przypadku ścian z 

kartongipsu montuje się na płyty czy bezpośrednio do stelaża?

 

 

Profile UD należy montować do płyt g-k ścianki szkieletowej.

Poniżej przedstawiam przykładowy detal pokazujący takie rozwiązanie.

 

 

 

 

 

Jak przykleić płytę kartonowo-gipsową na suficie?  Czy jest taka możliwość zamiast kładzenia tynków? Sufit jest równy. Powierzchnia sufitu w salonie to 40 m2.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Płyt gipsowo-kartonowych nie można przyklejać na sufitach i powierzchniach ukośnych. W przypadku sufitów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego stelaża pod płyty gipsowe.

 

Zrobiłem ok.  80 m2 podwieszanego sufitu w pomieszczeniu, gdzie ma być biuro. Wszystko poszło dobrze. Wyszpachlowałem sufit na trzy razy i wyszlifowałem, świecąc przy tym lampą halogenową 500W i metalowym halogenem 150W. Wszystko było OK,   ale po malowaniu gruntem, Śnieżką i farbą akrylową Śnieżka na biało, świecąc lampami z boku widać delikatnie łączenie płyt. A gdy świecę z dołu dwoma lampami sufit jest igła! Mam pytanko! Co zrobić, żeby usunąć tę usterkę? Nadmieniam że oświetleniem będą lampy jarzeniowe.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Spowodowane jest to najprawdopodobniej tym, że w miejscach spoinowania zebrała się grubsza warstwa farby po pomalowaniu. W celu naprawienia proponuję przeszlifowanie powstałych zgrubień, zagruntowanie dobrym środkiem gruntującym (zalecanym przez producenta farby) oraz ponowne pomalowanie całości sufitu.

 

Chcę obłożyć ściany  g-k na profilach, a następnie wykonać sufit podwieszany z g-k.

Jaka powinna być kolejność, najpierw ściany czy sufit? Słyszałem, że ściany , ale wtedy jak sufit połączyć z tą ścianą.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście najlepiej jest wykonać najpierw ścianę, a dopiero później sufit z płyt gipsowo-kartonowych.

Spowodowane jest to przede wszystkim lepszą izolacyjnością akustyczną tak wykonanego połączenia. Połączenie tych elementów wykonujemy, kręcąc bezpośrednio do ściany profil UD60, w którym następnie umieszczamy profile nośne CD60 wg poniższego detalu.

 

 

 

 

 

 

Szukam porady odnośnie sufitu podwieszanego. Mieszkam w starym domu jednorodzinnym i chciałbym  obniżyć i wyprostować sufit w pokoju o wymiarach 4m x 5m. Wymyśliłem sobie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podwiesić sufit z płyt g-k, ale ciężar takiej konstrukcji, licząc średnio że 1 m kwadratowy waży około 15 kg, wyniósłby około 300 kg. Obecnie sufit mam z desek przytwierdzonych do belek. Czy jest jakaś konstrukcja, która by tak mocno nie obciążała belek?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

W przypadku, gdy nie chce Pan dodatkowo obciążać konstrukcji stropu proponuję wykonanie sufitu samonośnego Knauf D131. Sufit ten opiera się jedynie na ścianach. Konstrukcja sufitu składa się ze zdwojonych profili 2xCW100 Knauf w rozstawie maksymalnym, co 50 cm. Okładzinę stanowi jedna warstwa płyt gipsowo-kartonowych Knauf 12,5 mm. W załączeniu przesyłam Panu szczegóły wykonania takiego sufitu.

 

 

Jak wykonać obniżenie sufitu poprzez dodanie do niego kolejnego poziomu

(czy też gzymsu, jak wolą niektórzy)?

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Takie elementy najwygodniej jest wykonywać z gotowych i odpowiednio przyciętych płyt gipsowo-kartonowych Knauf. Pozwalają one na łatwe wykonanie odpowiedniego obniżenia sufitu. Konstrukcja podwieszania różni się w zależności od wybranego elementu.

 

Planujemy adaptację hali na budynek biurowy i mamy pytanie dotyczące możliwości obciążenia sufity podwiesznego wełną mineralną gr. 20 cm. Sufit podwieszny z płyt  gipsowo-kartonowych na krzyżowym stelażu.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście na suficie Knauf D112 z płyt gipsowo-kartonowych, na metalowej konstrukcji może być dodatkowo układana wełna mineralna. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie rozstawy konstrukcji (profili głównych, nośnych i wieszaków) oraz na dobór wieszaków o odpowiedniej klasie nośności. Niezbędne do tego jest wyliczenie ciężaru sufitu wraz z wełną.

 

 

Mam problem z hałasującym po nocach sąsiadem i chciałabym wyciszyć mieszkanie (sufit - bo mieszka nade mną). Chciałabym zasięgnąć porady jak najskuteczniej można to zrobić. Wyczytałam, że skuteczne jest szczelne zamknięcie wełny twardej (10 cm), a następnie nałożenie na nią płyty gipsowej. I czy jest to możliwe w lokalu o wysokości 2,5 m?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Wykonanie zaproponowanego sufitu podwieszanego może pomóc jedynie w wyciszeniu dźwięków powietrznych. Niestety w przypadku dźwięków uderzeniowych taki sufit nie poprawi izolacyjności akustycznej przegrody. Przy takiego rodzaju dźwiękach konieczne byłoby wykonanie specjalnej warstwy podłogi u sąsiada.

Wykonanie sufitu, który poprawiłby izolacyjności akustyczną stropu (przy dźwiękach powietrznych) wymaga obniżenia sufitu o ok. 15 cm (wełna musi myć szczelnie ułożona na całej powierzchni sufitu w tym płytach i konstrukcji).

 

 

Dostałem zlecenie na wykonanie sufitów w nowym domu, gdzie strop pierwszego piętra wykonany jest z drewnianych belek. Sufit nie będzie obniżany. Stąd moje pytanie, jaki typ rusztu Państwo zalecają? Preferowany jest ruszt drewniany czy stalowy?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Podkonstrukcje w sufitach podwieszanych zalecamy wykonywać z profili stalowych. Niestety ze względów dostępności dobrego gatunkowo i odpowiednio przygotowanego drewna w Polsce nie zalecamy wykonywania sufitów podwieszanych na konstrukcji drewnianej.

W swojej ofercie posiadamy jedynie profile metalowe.