Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Dach i poddasze | Poddasze nieużytkowe | Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Jak wykonać adaptację poddasza nieużytkowego?

Wiele stawianych przed laty domów, nawet tych z wysokimi dachami, miało poddasza nieużytkowe, służące w najlepszym wypadku za skład niepotrzebnych rzeczy. Dopiero upowszechnienie suchej zabudowy spowodowało, że można je uczynić pełnoprawną częścią domu. Wykończenie, a szczególnie otynkowanie pełnego skosów pomieszczenia bez użycia płyt gipsowych byłoby praktycznie niemożliwe.
Adaptację poddasza należy podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności trzeba ułożyć izolację termiczną – wełnę szklaną pod połacią dachową, następnie wykonać ściany działowe pomieszczeń, a na końcu zabudowę skosów i sufity podwieszane. Należy pamiętać o zastosowaniu na poddaszu wszystkich warstw izolacyjnych w odpowiednim układzie (termoizolacje, paroizolacje, membrany paroprzepuszczalne zalecane przez producentów), gdyż poddasze jest tą częścią domu, która narażona jest najbardziej na zmiany warunków atmosferycznych takich jak temperatura, wilgotność czy wiatr.
Pierwszy niezbędny etap prac to zaizolowanie przestrzeni pod połacią dachową za pomocą wełny mineralnej. Musi ona zapewnia dobrą izolację poddasza od nagrzewającego się latem dachu (nawet do 60 st. C.), a zimą zmniejsza straty energii używanej do ogrzewania domu (przez nieizolowany dach ucieka nawet 25 procent ciepła). Wełna mineralna izoluje też poddasze akustycznie, przede wszystkim od odgłosów padającego deszczu, które są szczególnie uciążliwe w przypadku pokrycia dachu blachą.
Drugim etapem prac jest montaż profili nośnych. Informacje o rodzajach profili i niezbędnych dodatkach montażowych można znaleźć w zeszycie technicznym D61 firmy Knauf dotyczącym zabudowy poddasza (format pdf).
Kolejny etap to położenie paroizolacji. Jest to folia, która ogranicza przedostawanie się pary wodnej z łazienki, kuchni i pomieszczeń mieszkalnych bezpośrednio pod połać dachu, gdzie po skropleniu pod wpływem niższej temperatury mogłaby doprowadzić do zawilgocenia wełny mineralnej. Folię można zastąpić wełną mineralną powleczoną folią aluminiową - spełnia ona tą samą rolę.
Czwarty etap to położenie okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Nie należy ich mocować bezpośrednio do konstrukcji więźby dachowej, gdyż pracujący pod wpływem zmian temperatury dach mógłby doprowadzić do pękania płyt.