Renowacja fug

Jak odnowić fugi?


Fugi ze względu na swoje położenie oraz chłonną budowę są bardzo narażone na zabrudzenia. Odnowienie fug nie tylko zwiększa estetyczne walory pomieszczenia, ale jest także niezbędne, by przywrócić ich właściwości fizyczne. Fuga jest bowiem często jedyną powierzchnią, dzięki której pokryta wykładziną ceramiczną ściana może „oddychać”. Pobiega to rozwojowi pleśni i bakterii.

 

Jeśli fuga trzyma się dobrze podłoża i płytek, a jedynie kolor stracił na atrakcyjności, wystarczy odnowienie samej barwy. W tym celu należy użyć odpowiedniego preparatu do renowacji spoin. Preparaty takie odświeżają przebarwione, zabrudzone i wyblakłe spoiny zarówno przy ściennych, jak i podłogowych wykładzinach ceramicznych.

 

Jednym z dostępnych preparatów jest Knauf środek do renowacji spoin. Występuje on w trzech kolorach – białym, manhattan oraz srebrno-szarym. Kolor należy dobrać do odcienia fugi. Przy pomocy preparatu można także lekko zmienić kolorystykę położonych już fug. Środek nanosi się za pomocą gąbki. Przy pomocy opakowania o pojemności 250 ml można odnowić ok. 15 mkw. fug.

 

Użycie odpowiednich preparatów nie tylko pozwala na poprawienie kolorystyki starych fug, ale też zabezpiecza je przed grzybami i bakteriami. Utrudnia również wypłukiwanie fug przedłużając w ten sposób ich żywotność.