Tynki strukturalne

Jak wykonać tynki strukturalne?

 Tynki strukturalne, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się barwom tworzą mocne akcenty dekoracyjne we wnętrzach. Po ten sposób wykończenia ścian sięgają zarówno fachowcy, jak i osoby poszukujące nowości. Przestrzenne wzory na ścianach są bowiem doskonałym tłem zarówno dla stylowych, jak i nowoczesnych mebli.

 

Tynk strukturalny jest alternatywą dla tapet, ponadto jego faktura doskonale maskuje wszystkie nierówności i uszkodzenia powierzchni. Można go wykonać samemu, korzystając z prostych narzędzi takich jak wałki, pace i gąbki, a fakturę uzyskać przy pomocy różnych dostępnych w domu sprzętów takich jak np. ryżowa szczotka czy ogrodowe grabki.

 

Tynk strukturalny potrzebuje jednak dużej przestrzeni, aby jego unikalna faktura była widoczna. W jego tworzeniu liczy się też umiar, gdyż ściana pokryta fantazyjnie ukształtowaną masą tynkarską stanowi bardzo dominujący element dekoracyjny. Ponadto zwykle maluje się ją farbą o bardzo wyrazistym kolorze. Jedna ściana z tynkiem strukturalnym we wnętrzu w zupełności wystarczy. Jeśli pokryjemy nim wszystkie ściany, klimat pomieszczenia może okazać się przytłaczający.

 

Do tworzenia tynków strukturalnych można użyć ręcznych tynków gipsowych, takich jak Knauf Goldband. Przy wykonaniu należy przestrzegać kilku zasad.