Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Ściany wewnętrzne | Tynki i gładzie gipsowe | Tynki gipsowei ręczne

Tynki ręczne

Jak wykonywać ręczne tynki gipsowe?

 

     


Na niewielkich powierzchniach, w trudno dostępnych pomieszczeniach a także przy remoncie starych ścian i sufitów lepiej sprawdzają się ręczne tynki gipsowe. Występują one w kilku odmianach, które różnią się przyczepnością, wydajnością oraz minimalną grubością uzyskiwanej powierzchni.

 

W przypadku produktów firmy Knauf na powierzchnie gładkie, takie jak beton, zaleca się tynk o nazwie Rotband. Minimalna grubość takiego tynku to 5 mm.Z powodu dużej przyczepności tego tynku można nim wykańczać m.in. sufity.

Na zwykłe materiały ścienne zalecany jest tynk Goldband o minimalnej grubości 8 mm.To rodzaj tynku o zwyczajnej przyczepności.

Z kolei Blauband to tynk cienkowarstwowy (minimalna grubość to 3 mm)o bardzo wysokiej przyczepności. Można  go stosować zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Doskonale nadaje się m.in. do tynkowania sufitów.

Innym rodzajem tynku jest masa wykończeniowa Knauf-Multi-Finish. To materiał stworzony na bazie gipsu, zmodyfikowany tworzywami sztucznymi. Minimalna grubość warstwy tynku Multi-Finish to 2 mm. Jest to bardzo elastyczny tynk, szybkoschnący, bez efektu skurczu. Można go obrabiać "na mokro" bez konieczności szlifowania.

Tynków gipsowych nie należy mylić z gładziami gipsowymi, które służą do ostatecznego wygładzania powierzchni bardzo cienką warstwą (do 3 mm. Tynki gipsowe można wykańczać gładziami gipsowymi. Warunkiem jest bardzo dobre wyschnięcie tynku (przy grubości 1 cm trwa ono ok. 10 dni) oraz wcześniejsze zagruntowanie go.