Półki z płyt gipsowych

Jak budować półki z płyt gipsowo-kartonowych?

 Jednym ze sposobów wykonania niepowtarzalnego wnętrza jest zbudowanie podświetlanych półek z płyt g-k. Można je łatwo wkomponować w pomieszczenie, malując, pokrywając farbą strukturalną lub glazurą. W podobny sposób jak półki można wykonać też blaty do kuchni i łazienki, w które – po obłożeniu ich glazurą – zostanie wmontowana umywalka lub zlewozmywak.

 

Półki z płyt gipsowych są zazwyczaj wykorzystywane jako miejsca ukrycia halogenów dających efektowne, punktowe światło. Dlatego przy projektowaniu półek warto wziąć pod uwagę rozmiary obudów oświetleniowych, które będą w nich montowane. Zalecane są halogeny zasilane prądem o napięciu 12 volt, gdyż nie nagrzewają się tak, jak lampki 220 woltowe. Do zasilania wymagają jednak transformatora, dlatego od razu warto pomyśleć, w jakim miejscu półki zostanie on ukryty.

 

Należy także pamiętać, że grubość półek jest w pewnym stopniu ograniczona szerokością profili, stosowanych przy ich konstrukcji, czyli 50, 75 i 100 mm. Można jednak wykonać półki grubsze, np. montując płyty gipsowo-kartonowe na podwójnym stelażu.

 

Do budowy półek z płyt gk stosuje się takie same profile, jak w przypadku sufitów podwieszanych. Również sposób ich wykonania jest podobny. Prosta półka z płyt gipsowych przypomina niedokończony, zawieszony w powietrzu sufit podwieszany.