Zabudowa kominka

Jak zbudować kominek płytami gipsowo-kartonowymi?

 Zabudowa kominka należy do tych prac budowlanych, które powinny być wykonane z najwyższą starannością przez wysokiej klasy fachowców. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo pożarowe. Nie polecamy więc przeprowadzania jej samemu. Warto się jednak zapoznać z zasadami zabudowy kominków, aby móc odpowiednio zaplanować prace i sprawdzić jakość wykonania montażu przez ekipę.

 

Do zabudowy kominków musi być stosowana płyta ogniochronna (czerwona) o grubości 12,5 lub 15 mm. Zabudowę można wykonać zarówno z jednej, jak i dwóch warstw płyty. Podobnie jak płyta gk, również profile muszą mieć parametry odpowiednie do takich zastosowań. Także trzeci i bardzo ważny element zabudowy kominka – izolacja termiczna – powinna posiadać atesty stwierdzające, że nadaje się do użytkowania w takich warunkach.

 

Płyta gipsowa nadaje się do zabudowy tylko tych wkładów kominkowych, które zapewniają naturalny lub wymuszony za pomocą wentylatora obieg powietrza między wkładem kominka a obudową. Służy temu wolna przestrzeń między paleniskiem a płytą gipsową umożliwiająca dopływ powietrza, które po ogrzaniu wydostanie się na zewnątrz przez górne kratki wylotowe lub zostanie rozprowadzone rurami do innych części domu.

 

Nie wolno stosować płyty gipsowej w zabudowach kominkowych, w których obudowa styka się bezpośrednio z paleniskiem. Temperatura dymu odprowadzanego z paleniska wynosi 400 st. C., a w przypadku np. zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym – nawet 1000 st. C a więc jest wystarczająco wysoka, by spowodować pożar.

 

Do zabudowy kominków, szczególnie jeśli chcemy obłożyć ją ciężkim kamieniem, można też stosować płyty cementowe Aquapanel oraz specjalne płyty ognioodporne Fireboard.