Izolacja termiczna

Jak zbudować ściankę działową o dobrej izolacyjności cieplnej?

 Najlepszą izolacyjność cieplną – 0,38 W(m2*k) mają ścianki działowe zbudowane na profilach o szerokości 100 mm z izolacją z wełny szklanej o odpowiedniej grubości. Ścianki takie są wystarczające, by dzielić pomieszczenia, między którymi różnica temperatur przekracza 8 st. C. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o położeniu pod płyty gk montowane po ciepłej stronie ściany folii paroizolacyjnej. Ma ona zapobiec przedostawaniu się do wnętrza ściany pary wodnej, która po zimnej stronie przegrody mogłaby ulec skropleniu i zawilgocić materiał izolacyjny (wełnę mineralną).

 

Jeżeli głównym zadaniem ścianki działowej z płyt gk jest izolacja termiczna, najważniejsza jest odpowiednia grubość ściany, a więc grubość materiału izolacyjnego który można umieścić między okładziną z płyt gipsowych. Grubość samych płyt nie ma większego znaczenia. Ścianka z podwójnym płytowaniem będzie miała taką samą izolacyjność termiczną, jak ścianka z płytowaniem pojedynczym.

 

Jeżeli różnica temperatur między pomieszczeniami ma wynosić ponad 15 stopni C., konieczne jest zbudowanie ścianki działowej o izolacyjności cieplnej takiej samej, jak ściany zewnętrzne budynku. W przeciwnym wypadku straty ciepła będą bardzo duże. Rozwiązaniem jest budowa ścianki działowej o podwójnym szkielecie (profile montowane równolegle jeden obok drugiego), która umożliwi umieszczenie wewnątrz niej grubszej warstwy wełny mineralnej.