Zabudowy z gk

Jak wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych?

 

     


Lekkie konstrukcje wykonane z profili i płyt gk, nazywane systemami suchej zabudowy, doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności przykrycia domowych instalacji i sprzętów takich jak piony kanalizacyjne, kominki, wanny czy wc i bidety na stelażach (tzw.geberity). Są także coraz popularniejszym materiałem do budowy efektownie podświetlonych półek i wnęk, zastępujących tradycyjne meblościanki.

 

Wiele z takich zabudów można wykonać samemu, tym bardziej, że najczęściej mają one niewielką powierzchnię, a sposób ich budowy niewiele różni się od konstrukcji ścianki działowej czy przedścianki. Każda zabudowa ma jednak swoją własną specyfikę, uwarunkowaną sposobem użytkowania: w pionach kanalizacyjnych istotne jest wyeliminowanie hałasu, w zabudowach łazienkowych – odpowiednie zabezpieczenie przed wodą a w kominkowych – przed wysoką temperaturą.

 

Niemniej przestrzegając reguł sztuki budowlanej można mieć dużą satysfakcję, oglądając i użytkując przez lata własnoręcznie wykonaną zabudowę. Warto więc pamiętać, że:

 

1. Rusztowanie konstrukcji zabudowy możne być wykonane zarówno z listew drewnianych, jak i profili stalowych. Eksperci zalecają jednak stosowanie tych drugich, gdyż łatwiej obliczyć ich wytrzymałość i nośność w konkretnych warunkach (karty systemów).

 

2. Przykręcanie płyt do profili obrysowych UW jest dopuszczalne pod warunkiem, że zabudowa ma niewielką powierzchnię i nie jest użytkowana w trudnych warunkach (wysoka temperatura, duża wilgotność). W takim wypadku na połączeniach płyt i profili UW mogą powstawać rysy.

 

3. Należy zawsze stosować wzmocnienia zabudowy takie jak trawersy czy stelaże w tych miejscach, gdzie podwieszamy umywalki, baterie, muszle itp.

 

4. Usztywnienie zabudowy drugą warstwą płyt umożliwi położenie na niej okładziny ceramicznej o wadze do 30 kg/mkw.

 

5. W pomieszczeniach wilgotnych płyty gipsowo-kartonowe (impregnowane) muszą być dodatkowo zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową.