Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Sufit podwieszany z płyt gk | Oświetlenie sufitów podwieszanych

Oświetlenie sufitów podwieszanych

Jak efektownie oświetlić sufit podwieszany?

 Wiadomo od dawna, że 90 procent wrażeń estetycznych w danym miejscu zależy od jego odpowiedniego oświetlenia. Jak wykorzystać to we własnym domu?

 

Jednym z najbardziej efektownych sposobów wykorzystania płyty gipsowo-kartonowej jest zrobienie podświetlanego sufitu podwieszanego. Obecnie coraz popularniejsze staje się rozwiązanie polegające na skierowaniu w dół kilku „ostrych”, wyrazistych punktów świetlnych oraz skierowanie w górę i na boki „miękkiego” światła rozproszonego. Odbija się ono od idealnie gładkiej powierzchni gipsowego sufitu, pokrytego np. farbą o lekkim satynowym połysku, sprawiając wrażenie, jakby cała jego powierzchnia świeciła.

 

Sposobów efektownego oświetlenia sufitu podwieszanego jest bardzo wiele i trudno doradzać jakieś konkretne rozwiązanie. Coraz popularniejsze stają się obecnie wielopoziomowe sufity, w których ukryte są źródła rozproszonego światła. Dodanie kolejnego poziomu (gzymsu) okalającego właściwy sufit umożliwia zamontowanie między nimi świetlówek lub tzw. węży świetlnych z diodami LED, dzięki którym źródło światła staje się niewidoczne i powstaje wrażenie, jakby świecił cały sufit.

 

Wykonanie wielopoziomowego sufitu podwieszanego nie jest jednak zadaniem łatwym i lepiej taką pracę zlecić wyspecjalizowanej ekipie.