Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Sufit podwieszany z płyt gk | Sufity z płyty giętej

Sufity z płyty giętej

Jak wykonać sufit podwieszany z giętej płyty gipsowo-kartonowej?

 

     


Projektanci wnętrz zauważają, że płaskie powierzchnie wychodzą z mody, a nowoczesne domy i mieszkania powinny zaskakiwać właśnie różnorodnością form i kształtów. Płyta gipsowo-kartonowa zyskuje więc nowe zastosowania jako materiał umożliwiający wykonanie sufitów łukowych, a nawet kopuł.

 

Gięcie płyt gipsowych do wykonania sufitu podwieszanego wykonuje się identycznie, jak w przypadku płyt na ściany łukowe (szczegóły w punkcie „Gięcie płyt gipsowych” w zakładce „Ściany wewnętrzne”). Najczęściej stosuje się gięcie na mokro płyt o grubości 6,5 mm ze względu na ich mniejszą wagę i większą elastyczność. Najmniejszy promień jaki można uzyskać gnąc taką płytę to 300 mm.

 

Możliwe jest też gięcie płyt na sucho (np. na profilach Knaufix G75), ale technologia ta jest bardziej popularna przy ścianach łukowych, niż przy sufitach podwieszanych.

 

Przy sufitach łukowych warto pamiętać, że zmieniają one w istotny sposób akustykę pomieszczenia w którym są montowane ze względu na inne niż w przypadku sufitów płaskich kąty odbicia dźwięków.