Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Sufit podwieszany z płyt gk | Montaż instalacji w suficie podwieszanym

Montaż instalacji w suficie podwieszanym

Jak zamontować instalację elektryczną w suficie podwieszanym?


Poprowadzenie instalacji elektrycznej w suficie podwieszanym jest czynnością dość prostą i nie wymagającą specjalistycznych narzędzi. Ponieważ okładzina sufitu mocowana jest do profili ułożonych w dwóch poziomach, nie ma potrzeby wycinania w nich otworów do poprowadzenia kabli. Aby jednak uniknąć przykrych niespodzianek, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 

W sufitach podwieszanych często montuje się oświetlenie w oprawach wbudowanych w płytę gipsowo-kartonową. Taka oprawa powinna być obudowana tzw. skrzynką przeciwpożarową. Połączenia skrzynki z płytą powinny być spoinowane tylko firmowymi masami szpachlowymi, gwarantującymi ognioszczelność. W przypadku instalowania dużej ilości opraw halogenowych w suficie bardziej bezpieczne jest wybranie lamp dostosowanych do napięcia 12 V. Wymagają one użycia transformatora (do jednego można podłączyć kilka opraw), ale nie nagrzewają się tak mocno, jak żarówki na prąd 230 V.

 

Ponieważ kable elektryczne w suficie podwieszanym montuje się często w plastikowych elastycznych tulejach (rurkach), co ułatwia ich wymianę, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W sytuacji, gdy konstrukcja sufitu mocowana jest do drewnianych belek, nad którymi znajduje się nieużytkowe i nieocieplane poddasze, tuleje i kable należy zawsze kłaść pod warstwą termoizolacji (wełny szklanej). Wyprowadzone bowiem do środka pomieszczenia mieszkalnego tuleje są miejscem, do którego przedostaje się para wodna z domu (szczególnie wtedy, gdy na suficie podwieszanym została położona folia paroizolacyjna). Gdy na stropie zostaną położone na warstwie izolacji termicznej, a nie nad nią, przy niskich temperaturach na zewnątrz może dojść do skroplenia się pary wodnej w tulejach, czego wynikiem będzie woda kapiąca nam na podłogę wprost … z żyrandola. Położenie kabli pod warstwą termoizolacji zapobiegnie takiej sytuacji.

 

M.in. z tego powodu fachowcy nie zalecają kładzenia kabli w sufitach podwieszanych w tulejach. Jeśli jednak jest to konieczne, dobrym rozwiązaniem jest uszczelnienie (zaszpachlowanie) miejsc, w których tuleje wychodzą z nieogrzewanego poddasza do ogrzewanego pomieszczenia.