Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Sufit podwieszany z płyt gk | Łączenie sufitu podwieszanego ze ścianą

Łączenie sufitu podwieszanego ze ścianą

Jak połączyć sufit podwieszany ze ścianą murowaną?


Zgodnie ze sztuką budowlaną, w miejscach styków dwóch różnych elementów muszą być stosowane połączenia  ślizgowe. Dotyczy to również styku płyt gipsowych z murem lub otynkowaną ścianą. Połączenie ślizgowe oznacza wykonanie szczeliny wypełnionej elastycznym materiałem, dzięki której elementy o różnej np. rozszerzalności cieplnej nie będą wzajemnie na siebie oddziaływały, co mogłoby doprowadzić do powstania rys i pęknięć.

 

W przypadku sufitów podwieszanych połaczenie ślizgowe między płytami gipsowymi a murem należy wykonać z taśmy przekładkowej. Jest to taśma samoprzylepna, którą klei się do ściany w miejscu styku z sufitem podwieszanym. Taśma musi być przyklejona częściowo poniżej linii sufitu.

 

Przestrzeń między przyklejoną do ściany taśmą a płytami gipsowo-kartonowymi należy zaszpachlować. Po wyschnięciu masy szpachlowej wystającą część taśmy przekładkowej odcina się. W miejscu połączenia powstaje kontrolowana rysa, którą można wypełnić elastycznym akrylem. Przy normalnej pracy budynku rysa ta nie powinna się powiększać.

 

Niezależnie od obwodowej dylatacji sufitu podwieszanego na styku płyt gk ze ścianami murowanymi należy także wykonywać dylatacje przeciwskurczowe (mające zredukować efekty skurczu materiałów) co 15 metrów przekątnej sufitu, co 15 mb oraz w miejscach projektowych dylatacji konstrukcyjnych budynku.