Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Podłogi | Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

 

     


Zalety ogrzewania podłogowego są dobrze znane - idealny z punktu widzenia fizjologii człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu (najcieplej w stopy, chłodniej na wysokości głowy), estetyka oraz komfort cieplny odczuwalny już przy temperaturze o 2-3 stopnie C. niższej, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. To ostatnie jest o tyle ważne, że już obniżenie temperatury o 1 stopień C. powoduje zmniejszenie poboru energii o 6 procent, co przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Wady też są znane. Przede wszystkim duża bezwładność cieplna, wymagająca nagrzewania posadzki do pożądanej temperatury nawet przez 6 godzin. Inaczej mówiąc, nie ma mowy o tym, żeby wyziębiony dom szybko ogrzać. Wylewka na kablach lub rurach grzejnych, której waga sięga nawet kilku ton, potrzebuje naprawdę dużo czasu na uzyskanie odpowiedniej temperatury.

 

Nowe rodzaje wylewek, takie jak wylewki anhydrytowe (patrz zakładka pod tym tytułem) potrzebują już znacznie mniej czasu na ogrzanie, niż tradycyjne wylewki cementowe. Wylewki takie w połączeniu z nowymi rodzajami płyt styropianowych stanowiących izolację termiczną posadzki pozwalają nie tylko na poprawienie parametrów płyty grzejnej, ale także jej szybsze oraz tańsze wykonanie.

 

Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Nieufność wielu ludzi wobec ogrzewania podłogowego spowodowana jest licznymi przykładami złego wykonawstwa. Przypadki za wysokiej temperatury podłogi, nie grzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione. Jeszcze większe opory wywołuje lęk przed awarią związaną z pęknięciem rury pod podłogą. Warto zapoznać się z zawartymi w tej zakładce poradami, by uniknąć takich sytuacji.