Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Podłogi | Wylewki samopoziomujące

Wylewki samopoziomujące

Jak wykonać płynny jastrych?

 

     


Płynne jastrychy wypierają tradycyjne szlichty cementowe co najmniej z trzech przyczyn. Pierwszy to konieczność skrócenia czasu poświęconego na prace remontowe i budowlane m.in. z powodu coraz droższych kosztów robocizny. Druga przyczyna to rozwój systemów ogrzewania podłogowego, co wymaga nie tylko precyzyjnie wykonanej wylewki, ale także odpowiednich jej parametrów jakich jak współczynnik przenikania ciepła czy bezskurczowe wiązanie. Trzecia – to potrzeba materiału uniwersalnego, lekkiego, możliwego do zastosowania także na stropach o mniejszej nośności, takich jak stropy poddaszy oraz stropy w starych budynkach wymagających remontu.

 

Płynne jastrychy spełniają te wszystkie trzy wymagania, a nowoczesne wylewki anhydrytowe firmy Knauf zapewniają ponadto lepsze parametry wykonania i użytkowania, niż szeroko dotąd stosowane wylewki cementowe.

 

Istnieją cztery sposoby wykonania wylewek podłogowych:

 

1. Jastrych zespolony – mamy z nim do czynienia wtedy, gdy wylewka styka się bezpośrednio z podłożem i ścianami pomieszczenia, w którym jest wykonana. Jedyną izolacją wylewki od podłoża jest warstwa środka gruntującego, zmniejszającego chłonność podłoża.

 

2. Jastrych na warstwie rozdzielczej – wylewka jest oddzielona od podłoża warstwą np. papieru parafinowego, a od ścian także warstwą styropianu stanowiącego tzw. dylatację brzegową.

 

3. Jastrych na warstwie izolacji – wylewka jest wykonana na warstwie styropianu i oddzielona od niego papierem parafinowym a od ścian – dylatacją brzegową.

 

4. Jastrych na ogrzewaniu podłogowym – dodatkowym elementem wylewki są rury wodnego ogrzewania podłogowego. Wylewka powinna przykrywać je na grubość określoną przez producenta (zwykle jest to min. 35 mm).

 

Prawidłowe wykonanie płynnych jastrychów wymaga spełnienia wielu precyzyjnie określonych warunków. Sprawą zasadniczą jest odpowiednie przygotowanie podłoża, szczególnie w przypadku wylewek wykonywanych na warstwie izolacji oraz wylewek na starych lub zniszczonych podłożach. Kolejna sprawa to prawidłowe obliczenie ilości masy, niezbędnej do wykonania wylewki o określonej grubości. Dobrze zrobiona wylewka pozwalana na obniżenie prac wykończeniowych, np. oszczędność kleju i czasu w przypadku układania terakoty.

 

Błędy najczęściej popełniane podczas wykonywania to nieprawidłowo przygotowane podłoże, niewłaściwa konsystencja zaprawy (najczęściej zbyt rzadka) oraz brak systemowych rozwiązań dylatacji. Warto więc zapoznać się z zasadami ich wykonania.