Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Ściany wewnętrzne | Tynki i gładzie gipsowe

Tynki gipsowe

Jak wykonywać tynki gipsowe na ścianach wewnętrznych?

 

     


Tradycyjna technologia tynkowania – cement, wapno, piasek – odchodzi w przeszłość. Jej wady są aż nazbyt dobrze znane: duża ilość odpadów, mała wydajność, długi czas schnięcia, konieczność dodatkowego wykańczania ściany gładziami przed jej pomalowaniem. Wad tych nie posiadają natomiast tynki gipsowe.

 

Ich składnikami są: oczyszczony gips, kruszywo kalibrowane o średnicy do 1,2 mm oraz wiele uszlachetniających dodatków. Do produkcji tynków gipsowych używa się gipsu naturalnego lub tzw. REA-gipsów, powstających w efekcie odsiarczania spali w elektrowniach. Ponieważ stosuje się także różne technologie odsiarczania, gipsy, nawet tego samego producenta, ale wytworzone w różnych fabrykach, mogą nieznacznie różnić się od siebie takimi parametrami jak czas schnięcia czy wydajność. Nie na to jednak wpływu na ostateczną jakość wykonania.(parametry mieszczą się w ramach tej samej normy)

 

Tynki gipsowe nazywane są ciepłymi, ponieważ ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,25 do 0,35 W/mk, czyli o wiele mniej, niż w przypadku tynku cementowego. Są więc dobrą izolacją termiczną. Ponadto gips jest materiałem silnie higroskopijnym, może więc pochłaniać nadmiar wilgoci z otoczenia, magazynować ją oraz oddawać, gdy powietrze robi się suche.

 

Jednocześnie fakt, że tynk gipsowy zawiera w sobie molekuły wody, wpływa na podwyższenie ogniochronności tego materiału. W przypadku pożaru uwalnia bowiem parę wodną i spowalnia proces nagrzewania ściany. Otulina z tynku gipsowego ma pod względem ogniochronności takie same parametry, jak otulina betonowa. Ponadto tynk gipsowy na taki sam współczynnik pH, jak ludzka skóra, nie jest więc materiałem drażniącym (ważne dla alergików).

 

Tynki gipsowe produkuje się obecnie w dwóch wersjach technologicznych: jako tynki maszynowe i ręczne. Te pierwsze skracają czas wykonania dużych powierzchni, drugie używane są tam, gdzie tynkowanie maszynowe ne jest możliwe lub powierzchnia jest zbyt mała, by było ono opłacalne. Do wykonania tynków w obydwu tych technologiach służy wiele różnych produktów, stwarzających możliwości uzyskania zarówno powierzchni gładkiej, strukturalnej lub filcowanej.

 

Sztuka tynkowania jest jedną z najtrudniejszych umiejętności budowlanych, dlatego przy wykańczaniu ścian wewnętrznych zależy zawsze przestrzegać następujących zasad:

 

1. Ściany przed położeniem tynku należy zagruntować odpowiednim preparatem (w zależności od chłonności materiału, z którego wykonana jest ściana).

 

2. Nie wykonywać robót tynkarskich w temperaturach poniżej 10 st. C.

 

3. Nie nakładać tynku na zawilgocone powierzchnie, szczególnie żelbetowe.

 

4. Nie wykonywać tynków gipsowych dwuwarstwowo.(ewentualnie można to robić metodą "mokre na mokre")

 

5. Nie kłaść tynku na grubość mniejszą, niż zaleca producent.

 

6. Zapewnić tynkom odpowiednią temperaturę schnięcia (min. 10 st. C.) oraz wentylację.

 

7. Jeśli budynek nie będzie ogrzewany zimą, przed położeniem tynku trzeba całkowicie go uszczelnić i zamontować okna. Należy doprowadzić do całkowitego wyschnięcia tynku przed nadejściem mrozów. 1 cm grubości tynku schnie ok. 10 dni, ale jest to uzależnione od warunków panujących na budowie.