Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Ściany wewnętrzne | Ściany wewnętrzne z płyt gipsowych

Porady Ekspertów

 

 

Czy na ścianie z karton gipsu mogę powiesić telewizor LCD o wadze 21kg? Dodam, że nie wiem, w którym miejscu znajdują się profile. Posiadam wieszak, który mogę powiesić nawet na 6 - 8 kołkach. Czy jest szansa powieszenia czegoś tak ciężkiego? Jakich kołków użyć?

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Oczywiście na ściankach z płyt gipsowo-kartonowych może Pan powiesić telewizor LCD. Należy jednak sprawdzić jego wymiary i wagę z załączonym wykresem. Do mocowanie polecam zastosowanie metalowych dybli rozporowych.

 

 

Wyczytałem, że profile CW nie należy łączyć z profilami UW. To co zrobić, aby profile CW były stabilne? Chodzi mi o ściankę działową.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Tak jak Pan napisał, profili CW nie należy łączyć z profilami UW. Wystarczającą statyczność ścianki uzyskuje się poprzez wstawienie profili CW w profile UW podłogowe i sufitowe oraz poprzez przykręcenie do tej konstrukcji płyt g-k.

 

 

Jak zrobić mocowanie pod kaloryfer na ściance z profili i płyt gipsowo- kartonowych?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

 

Sposób mocowania kaloryfera do ściany z płyt g-k zależny jest od jego wymiarów i wagi. Przy obciążeniu wspornikowym do 0,7 kN/m długości ściany wystarczy mocować za pomocą dybli rozporowych z metalu. Należy najpierw sprawdzić, czy wymiary i waga zawieszanego elementu spełniają warunki podane poniżej. Przy obciążeniu wspornikowym do 1,5 kN/m długości ściany, obciążenie należy przenieść na konstrukcje budynku za pomocą stojaków nośnych.

 

 

 

Będę wyburzał ściany działowe z pustaka i w innym ułożeniu będę stawiał ściany działowe z profili aluminiowych i płyt k/g. W jaki sposób mam skutecznie połączyć ściankę z k/g ze ścianą murowaną, aby nie powstawały zarysowania i pęknięcia w miejscu połączenia. Proszę również o poradę, jak skutecznie zamontować ościeżnicę metalową drzwi wewnętrznych w tych ściankach, aby tworzyły ścisłą całość. Czy krawędzie ościeżnicy powinny zakładać się na płytę k/g, czy tylko na profil?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Połączenia ściany z płyt gipsowo-kartonowych ze ścianą murowaną należy wykonać, stosując taśmę przekładkową oraz masę szpachlową Uniflott. Przykład takiego połączenia przedstawiony jest poniżej”.

 

 

Metalowa ościeżnica drzwiowa powinna zachodzić na płyty g-k. Rodzaj konstrukcji pod ościeżnice drzwiowe zależna jest od wymiarów otworów drzwiowych i ciężary skrzydeł drzwiowych.

Przykładowo dla ościeżnicy drzwiowej do 40 kg wystarczy konstrukcja z profili CW 75 lub CW 100. Przy większych ciężarach konieczne jest zastosowanie konstrukcji z profili UA.

Informacje dotyczące konstrukcji jak i detale opisujące jej poprawne wykonanie przedstawiają poniższe schematy.

 

Moje mieszkanie sąsiaduje z windą. Jest to przedostatnie piętro w wieżowcu z 1976 roku, podobno to nie wielka płyta tylko jakaś inna metoda – wszystkie ściany są lane z betonu. Pokój i łazienka mają wspólną ścianę z szybem windy. O ile w łazience dźwięk windy nie jest uciążliwy to dźwięk w pokoju i drgania od jadącej windy towarowej bardzo. Co mogę zrobić by to zminimalizować?

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Dźwięki powietrzne jest Pani w stanie zminimalizować, dostawiając do tej ściany przedściankę na profilach CW50 wstawionych w obwodowe profile UW50, przykręcone do podłogi i sufitu. Wypełnienie stanowić musi wełna mineralna o grubości 5cm. Na profilach od strony pomieszczenia należy przykręcić dwie warstwy płyty GKB lub GKF 12,5 mm (łącznie 2x12,5 mm). Najlepsze efekty możną osiągnąć, stawiając taką przedściankę od strony pomieszczenia, które wywołuje opisane dźwięki. W tym przypadku prawdopodobnie nie jest to jednak możliwe. Budowę przedścianki ilustruje Akademia Budowania http://knauf.atommedia.nazwa.pl/pub/admin/uploads/sciany_wewnetrzne/montaz_przedscianki_int.pdf

 

Czy istnieją gotowe wygięte płyty g-k?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście są produkowane gotowe, odpowiednio wygięte płyty gipsowo-kratonowe, którymi łatwo można obudować podany element. Taką zabudowę najlepiej jest wykonać na konstrukcji złożonej ze specjalnych profili Knauf Sinus lub Knaufixy, w które należy wstawiać profile CW. Stosując profile Sinus i Knaufixy w prosty sposób można też wykonać ścianę łukową ze zwykłych płyt g-k.

 

 

Chcę zbudować w moim domu półokrągłą ścianę z karton gipsu. Około 3 metry długa i o promieniu(jeśli przeciągnę linię prostą pomiędzy dwoma końcami od środka ściany jest odległość ok.  30cm). Czy możecie mi Państwo doradzić, jak ją zbudować?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Proponuję wykonanie ściany łukowej Knauf W11.

Konstrukcją ścianki składać się będzie z profili obwodowych Knauf Sinus przykręcanych na podłodze i na suficie. Następnie wstawiamy w nie profile CW. Profile Knauf Sinus i profile CW dostępne są w wersjach 50, 75 i 100 mm. Do tak wykonanej konstrukcji proponuję przykręcić płyty giętkie 6,5 mm.

W Pana przypadku konieczne będzie wcześniejsze wygięcie płyt metodą gięcia na mokro.

 

 

Chciałbym wybudować ścianke g-k dzielącą pokój na 2 części i o ile wiem że do mocowania profili przysciennych i na podłodze muszę użyć kołków szybkiego montażu to w przypadku montażu profilu U do sufitu mam problem.Sufit mam na poddaszu zbudowany z płyt g-k.Czy mogę w tym celu uzyć zwykłych wkrętów do płyt g-k, czy też specjalnych kołków do g-k? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie dybli do płyt g-k.

Poniżej przedstawiam poglądowy rysunek.

 

 

Profile pionowe C używane w konstrukcji ścianek działowych powinno być: a) tej samej wysokości co wysokość pomieszczenia b) mniejsze od wysokości pomieszczenia o ok 1-1,5cm c) mniejsze od wysokości pomieszczenia o ok 1,5-2,5cm?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Podczas stawiania ścianek szkieletowych w systemie Knauf profile pionowe CW powinny być docięte na wymiar mniejszy o 1-1,5 cm niż wymierzona wysokość ściany.

 

 

Jakich profili pionowych powinienem użyć na róg ściany z 

kartongipsu - czy są to zwykłe profile CW? Chodzi o ściankę w 

kształcie litery U wydzielającą nowe pomieszczenie.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

W opisanym przypadku wystarczy użyć profila pionowego CW. Dokładny schemat wykonania takiego połączenia przesyłam Panu w załączniku.

 

 

Chciałbym postawić niską ściankę działową (h= 2,5 m) i w niej zabudować stelaż WC.

Ścianka będzie miała kształt litery „leżącej” L o wymiarach 1m x 2 m. Po środku ściany o dł. 2 m będzie zamocowany stelaż WC. Zakładam budowę ściany instalacyjnej.

Czy stelaż z wiszącą miską klozetową może być w ogóle zabudowany w ścianie g-k?

A jeżeli tak to jakie profile zastosować do budowy ścianki?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych może Pan zabudowywać stelaż Geberit. W załączeniu przesyłam Panu detale takiego rozwiązania.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy szerokość zabudowywanego stelaża przekracza rozstaw profili CW (max 60 cm) należy zastosować profil UW, jako wymian. Pokazane jest to na pierwszym załączonym detalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestem na etapie zakupu płyt gipsowych do całego domu i wszystkich gipsów do klejenia i szpachlowania.  Chcę przykleić płyty do ścian jakimś klejem Knaufa. Czy przy klejeniu płyt muszę zostawiać szczeliny 2 - 3 mm między nimi czy kleić na styk? Jakich szpachli użyć, ażeby to wszystko nie pękło?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych można korzystać z masy szpachlowej Fugenfuller (przy równym podłożu) oraz kleju gipsowego Perlfix (przy podłożu o nierównościach do 20 mm. W przypadku podłoża o nierównościach powyżej 20 mm należy najpierw przyklejać paski płyty gipsowo-kartonowej klejem Perflix, a następnie metodą cienkowarstwową całe płyty masą szpachlową Fugenfuller. Przy kładzeniu płyt gipsowo-kartonowych oczywiście można zostawiać 2-3 mm szczeliny, które najlepiej zaszpachlować masą szpachlową Uniflott.

 

 

Proszę bardzo o informację,  jakiego materiału użyć przy łączeniu płyt gipsowo-kartonowych przy obudowach kominkowych narażonych na działanie podwyższonych temperatur?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Do łączenia płyt gipsowo-kartonowych polecam masę szpachlową Uniflott (bez taśmy zbrojącej na krawędziach fabrycznych) lub Fugenfuller (przy użyciu taśmy zbrojącej). Należy jednak pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowe jak i wymienione masy gipsowe, ze względu na dużą zawartość wody mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie maksymalna temperatura nie przekracza 50 C. W przeciwnym przypadku nie należy stosować produktów gipsowych.

 

Czy mogę zastosować zieloną płytę g-k do altanki, w której nie ma ogrzewania, na stelażu i wełnie?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Płyty gipsowo-kartonowe należy stosować jedynie wewnątrz pomieszczeń przy wilgotności powietrza nie przekraczającej 70%. Płyty gipsowo-kartonowe impregnowane GKBI można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza (do 85%, maksymalnie 10 godzin dziennie). W Pana przypadku proponuję zastosować płyty cementowe AQUAPANEL. Płyty te są w 100% odporne na działanie wody i idealnie nadają się do takich pomieszczeń.

 

 

W nowo wybudowanym domku z cegieł użyłem do wykończenia pokoju płyty kartonowo-gipsowe.  Zamocowałem je na plackach kleju. Później użyłem gruntu emulsyjno-lateksowego. Po wyschnięciu owego gruntu na płytach wyszły dość widoczne żółte plamy po kleju do płyt gipsowych.  Pytanie: co zostało wykonane nie tak?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Wystąpienie opisanych przebarwień mogło być spowodowane niewystarczającym wyschnięciem płyt gipsowo-kartonowych przed pomalowaniem. Należy poczekać, aż płyty oraz klej gipsowy wyschną całkowicie i dopiero wtedy pomalować zagruntowane płyty farbą.

 

 

Postanowiłem napisać, ponieważ gubię się w możliwościach wyboru odpowiednich środków Knauf do wykończenia domu. W zeszłym roku skończyłem budowę domu. 2 kondygnacje plus poddasze użytkowe. Na poddaszu skosy i sufity podwieszane z płyt GK. Ściany działowe na poddaszu również z płyt. Reszta ścian w domu: tradycyjne tynki cementowo-wapienne.

Chciałbym teraz użyć środków Knauf, aby ściany wygładzić. I właśnie tutaj pojawia się problem. Nie potrafię się doszukać jakiejś jasnej i klarownej technologii. Na forach internetowych tez każdy co innego doradza. Chciałbym wiedzieć, czy na ściany, aby je wygładzić stosuje się jakiś jeden środek czy kilka? Np. bezpośrednio na ściany (te tynkowane technologia cem.-wap.) nakładać jakąś suchą gładź,  a na ostatnią warstwę np. Knauf F1, czy jeszcze inaczej?

Wiem, że na łączenia płyt Knauf stosuje się  Uniflott (ale czy dawać dodatkowo siatki, a może taśmę papierową czy flizelinę). Później chcę nałożyć gładź na całe płyty. Czy mogą Panstwo doradzić, co konkretnie na jakim etapie mogę stosować, aby efekt był najlepszy?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Najlepszy efekt końcowy osiągnie Pan, szpachlując całopowierzchniowo (cienkowarstwowo) tynki cementowo-wapienne i płyty gipsowo-kartonowe Masą szpachlową Knauf F1.

W przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych należy najpierw wykonać szpachlowanie spoin przy użyciu masy szpachlowej Uniflott bez taśmy spoinowej na krawędziach fabrycznych (z taśmą spoinową na krawędziach ciętych, np. taśmą papierową lub flizelinową).

Innym sposobem wykończenia powierzchni jest zastosowanie gładzi gipsowej Uniglatt. Tak jak w przypadku Knauf F1 ściany szpachlujemy całopowierzchniowo na grubość od 0 do 3 mm.

Po wykonaniu gładzi gipsowej Uniglatt, uzyskaną powierzchnię należy jeszcze pomalować.

Zarówno w przypadku Knauf F1 jak i Uniglattu należy najpierw przygotować podłoże tzn. oczyścić i zagruntować odpowiednim gruntem.

 

 

Chcę obłożyć ściany  g-k na profilach, a następnie wykonać sufit podwieszany z g-k.

Jaka powinna być kolejność, najpierw ściany czy sufit? Słyszałem, że ściany , ale wtedy jak sufit połączyć z tą ścianą.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Oczywiście najlepiej jest wykonać najpierw ścianę, a dopiero później sufit z płyt gipsowo-kartonowych.

Spowodowane jest to przede wszystkim lepszą izolacyjnością akustyczną tak wykonanego połączenia. Połączenie tych elementów wykonujemy, kręcąc bezpośrednio do ściany profil UD60, w którym następnie umieszczamy profile nośne CD60 wg poniższego detalu.

 

 

 

 

 

 

 

Poszukuję rozwiązania zabudowy pionu instalacji wentylacyjnej do odporności ogniowej 1 godziny. Czy 2 x płyta F13 na profilu 75 jest prawidłowym rozwiązaniem. Wysokość zabudowy 3,60m?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Zabudowę szybu instalacyjnego o wysokość 3,6 m i odporności ogniowej EI60 należy wykonać z następujących elementów:

- konstrukcja z zdwojonych profili 2xCW100 w rozstawie co 60 cm

- wypełnienie z wełny kamiennej o gęstości min. 50 kg/m3 i grubości min. 50 mm

- jednostronna, dwuwarstwowa okładzina z płyt Knauf GKF 15 mm (łącznie 2x15 mm)

 

 

 

Pilnie poszukuję najlepszego rozwiązania na ścianki działowe w lokalach mieszkalnych projektowanego obecnie budynku wielorodzinnego (przebudowa). Ze względu na funkcję mieszkaniową chcemy, aby ściany te były odporne na dewastacje, jak również dawały możliwość wieszania ciężkich mebli (np.szafki kuchenne). Ponieważ jest to przebudowa budynku istniejącego, zależy nam aby ściany te były możliwie najlżejsze.

Będę bardzo wdzięczna za przesłanie zestawienia porównywującego ściany gipsowo kartonowe, gipsowo - włóknowe oraz cementowe (waga m2 - cena - jakość) oraz poradę, które najlepiej stosować w takich obiektach.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Wieszanie mebli (np. szafek) na ścianach szkieletowych Knauf możliwe jest w przypadku, gdy obciążenie wspornikowe na mb długości ściany nie przekracza 0,4 i 0,7 kN/m w zależności od rodzaju ścianki. W przypadku montażu elementów, w których obciążenie wspornikowe jest większe (maksymalnie do 1,5 kN/m) należy wykonać specjalną konstrukcje ścian (zastosować pionowe słupki UA lub trawersy), do której zamontujemy te elementy.

 

Ciężar ścianek działowych na m2:

 

Ściana W111 (okładzina jednowarstwowa), obciążenie wspornikowe do 0,4 kN/m

- płyty GKB/GKF – ok. 25 kg/m2

- płyty Aquapanel – ok. 35 kg/m2

- płyty Vidiwall – ok. 30 kg/m2

 

Ściana W112 (okładzina dwuwarstwowa), obciążenie wspornikowe do 0,7 kN/m

- płyty GKB/GKF – ok. 45 kg/m2

- płyty Diamant– ok. 55 kg/m2

- płyty Aquapanel – ok. 65 kg/m2

- płyty Vidiwall – ok. 62 kg/m2

 

Zestawienie parametrów poszczególnych płyt:

 

Lp.

Cecha

Płyta GKFI

Płyta Vidiwall

Płyta Knauf Diamant

1

oznaczenie wg. EN 520
EN 15283-2 (dla Vidiwall)

FH2

GF-W2

DFH1IR

2

ciężar 1 m2

10,5

14,5

11,8

3

obciążenie niszczące średnia z obu kierunków

380

600

600

4

obciążenie niszczące w kierunku poprzecznym

210

600

400

5

obciążenie niszczące w kierunku podłużnym

550

600

800

6

Klasa reakcji na ogień

A2-s1,d0

A2-s1, d0

A2-s1, d0

7

całkowite wchłanianie wody w %

10

10

5

8

zwiększona twardość powierzchni wg. EN 520

brak

średnica wgniecenia wg. EN 520 około 12 mm

średnica wgniecenia wg. EN 520 około 13 mm

 

Biorąc pod uwagę takie parametry jak waga, cena i jakość najlepszym rozwiązanie wydają się ściany szkieletowe z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych Diamant.

Są to płyty przeznaczone do pomieszczeń szczególnie narażonych na uderzenia (jak korytarze) oraz mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych o okresowo podwyższonej wilgotności powietrza. Świadczy o tym sklasyfikowanie płyt w klasie DFH1IR wg. normy EN 520.

 

 

Na stronie http://knaufblog.pl/index.php/2008/11/12/czy-mozna-wykonczyc-kartongipsem-dom-z-bali-lub-drewniane-poddasze opublikowano artykuł o ścianach k-g w domu z bali.

Zawiera on zalecenie, aby przedścianka z k-g była niezależną konstrukcją, nie związaną sztywno z drewnianą ścianą. Czy Knauf posiada w swojej ofercie jakieś rozwiązanie tego problemu? Może profile z otworami na wkręty w kształcie fasolki lub inne? Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

W przypadku wykonywania przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych w domu z bali, nie należy montować jej na sztywno na profilach CD i wieszakach bezpośrednich. Idealnie do tego celu nadaje się przedścianka na profilach CW i UW. Profile obwodowe UW montujemy do podłogi i sufitu i następnie umieszczamy w nich słupki pionowe z profili CW. Profili CW i UW nie należy ze sobą łączyć (nie tylko w przedściankach, ale także i w ścianach). Do tak wykonanej konstrukcji montujemy płyty gipsowo-kartonowe.

 

 

 

Chcę wydzielić łazienkę z rogu kuchni. W tym celu musze postawić 2 ścianki  stykające się ze sobą pod katem 90 stopni (2,6m i 1,2m). Jak wykonać to połączenie? Czy najpierw zamontować wszystkie profile obu ścianek, a potem przykręcać płyty? A może najpierw postawić jedną ściankę łącznie z opłytowaniem, a później dostawić drugą? Proszę o opis wykonania tego narożnika na styku ścianek. Jakiego profilu użyć, ewentualnie profili, czy mocować ten narożny do podłogi i sufitu etc...

Będę też dzielił pokój. Przez całą długość pokoju będzie szła ścianka dł.  5m . Mniej więcej na jej środku będzie dochodziła druga ścianka o dł. 2,5m. Jak najlepiej wykonać to połączenie(także pod katem prostym)? Wysokość pomieszczeń to 2,65m. Planuję użyć profili 50.

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Poniżej przesyłam rozwiązania opisanych elementów.

 

1)      Narożnik

 

- stawiamy konstrukcję pierwszej ściany

- płytujemy dwustronnie pierwszą ścianę

- stawiamy konstrukcję 2 ściany i dokręcamy ją do 1 ściany

- płytujemy ścianę 2 wg. poniższego detalu

 

 

 

2)      Połączenie T

 

Połączenie T można wykonać na dwa sposoby przedstawione poniżej. Połączenie W112-C2 jest zalecane w przypadku gdy zależy nam na jak najlepszych parametrach akustycznych ścianki. Najprostrzym rozwiązaniem jest jednak wykonanie połączenia wg. detalu W111-C1 (konstrukcję drugiej ściany przykręcamy bezpośrednio do ściany pierwszej).

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku wykonywania ścianki szkieletowej Knauf o wysokości 2,65 m wystarczy zastosowanie konstrukcji z profili CW 50 oraz jednowarstwowego płytowania.

 

 

 

Proszę o informację, w jaki sposób zamontować telewizor LED 40'' o wadze 15 kg na ścianie zbudowanej z płyt  gipsowo-kartonowych na stelażu najprawdopodobniej aluminiowym. Mocowanie telewizora Samsung Ultra Slim tj. dwa krążki, na których wisi telewizor z zamontowaną stalową linką (mocowanie przy samej ścianie). W uchwycie są standardowo kołki, także do płyt karton-gips. Mam jednak obawy, czy to wytrzyma.

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

Zgodnie z naszymi wytycznymi oczywiście może Pan zamocować telewizor na ściance systemowej Knauf. Należy jednak przestrzegać zasad podanych w załączonej karcie technicznej (rozstaw dybli, wymiary oraz ciężar zawieszanych elementów).

- Min. 2 dyble do płyt g-k (rozstaw minimalny 75 mm)

- Max. głębokość 60 cm

- Min. wysokości 30 cm

 

 

 

 

 

Czy możliwe jest gięcie płyty ognioochronnej (czerwonej) w 3D- w trzech płaszczyznach? Jeśli nie, to czy jest inna płyta, którą można tak wygiąć i w jakiej technologii (na sucho lub na mokro, ...)?

 

Gięcie płyty gipsowo-kartonowej możliwe jest jedynie w kierunku podłużnym. W tym przypadku możliwe do osiągnięcia promienie gięcia przedstawia poniższa tabela.

W przypadku wykonywania elementów o różnych kształtach konieczne jest zastosowanie gotowych konstrukcji i płyt g-k (tylko płyty A/GKB).

 

  

 

W łazience i przedpokoju zostało właśnie założone ogrzewanie podłogowe. Czeka mnie położenie płytek ceramicznych na podłodze łazienki i przedpokoju oraz postawienie ścianki z płyty GK z drzwiami do łazienki. Czy powinienem wpierw wykonać ściankę mocując profile UW do wylewki na podłodze, a następnie kłaść płytki?
Czy też mogę najpierw położyć płytki, a potem stawiać ściankę, mocując dolny profil UW do płytek? Z uwagi na łatwość kładzenia płytek wolałbym tę drugą wersję, nie wiem jednak czy nie popełniam błędu? Za pierwszą wersją przemawia fakt, że ponieważ nie znam przebiegu rur grzewczych w podłodze, aby ich nie uszkodzić - będę musiał profil UW przykleić do podłogi klejem montażowym (ewentualnie z przykręceniem bardzo krótkimi kołkami). I w tym przypadku przyklejenie płytek po zamontowaniu profilu UW dodatkowo utwierdziłoby go przed przesunięciem.

 

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Ściankę szkieletową Knauf może Pan ustawić zarówno po położeniu płytek jak i bezpośrednio na podłodze. Konieczne jest jednak montowanie profilu obwodowego UW za pomocą kołków lub odpowiednich wkrętów już do samej podłogi. Montaż profilu UW za pomocą kleju montażowego nie jest rozwiązaniem systemowym i może nie zapewnić odpowiedniej statyki ścianki szkieletowej.

 

Czy możliwe jest gięcie płyty ognioochronnej (czerwonej) w 3D- w trzech płaszczyznach? Jeśli nie, to czy jest inna płyta, którą można tak wygiąć i w jakiej technologii (na sucho lub na mokro, ...)?

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Niestety gięcie płyt gipsowo-kartonowych w kilku kierunkach nie jest możliwe. Płyty należy giąć jedynie w kierunku podłużnym zachowując poniższe wymiary promieni.

 

 

 

 

 

 

Przy wykonywaniu elementów takich jak kopuły można jednak zamówić gotowe rozwiązania z płyt gipsowo-kartonowych. W tym przypadku płyty są powycinane w odpowiednio cienkie paski pozwalające uformować odpowiedni kształt.